GERİYE DÖNÜK AİLE YARDIM ÖDENEĞİ

SORU-CEVAPKategori: MevzuatGERİYE DÖNÜK AİLE YARDIM ÖDENEĞİ
ozgurparlak sormuş 3 yıl önce

merhaba ben 29.09.2018 de evlendim fakat bilmediğim için aile yardımını 4 ay almadım. Üstünden 2 yıldan fazla geçti. bu 4 aylık ücreti geriye dönük alabilir miyim teşekkürler.

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 3 yıl önce

Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşmesinin” Genel Hükümler başlıklı birinci kısmın 39 uncu maddesinde;
Aile yardımı ödeneğinden geriye dönük yararlanma”
Aile yardımından yararlanılabilecek eş ve çocuk durumunda meydana gelen değişiklikleri daha sonraki tarihlerde bildiren personele, ilgili mevzuatı uyarınca aile yardımı ödeneği verilmesi koşullarının mevcut olması ve 15.1.2018 tarihinden öncesine taşmaması kaydıyla, anılan bildirime dayanılarak aile yardımı ödeneğinden yararlanabileceği tarihten önceki üç aya kadar olan dönem için de aile yardımı ödenekleri verilir.
” Hükmü yer almaktadır.
Bu itibarla, aile yardımı ödeneği verilmesi koşullarının mevcut olması  ve 15.1.2018 tarihinden öncesine taşmaması kaydıyla, anılan bildirime dayanılarak aile yardımı ödeneğinden yararlanabileceği tarihten önceki üç aya kadar olan dönem için de aile yardımı ödenekleri verilebileceği değerlendirilmektedir.