İDARİ İZİN VE EK DERS

SORU-CEVAPKategori: EkdersİDARİ İZİN VE EK DERS
idare sormuş 3 yıl önce

hocam okulumuzda 65 yaş üstü idari izinde öğretmenimiz var. onun yerine ilçe mem öğretmen görevlendirdi. Malum uzaktan eğitime yani uzaktan canlı dersi görevlendirilen öğretmenimiz yapıyor. 65 yaş idari izindeki öğretmenimiz  canlı ders yapmıyor.  ek ders ödemesi yapılırken canlı ders yapan görevlendirilen öğretmene ek ders ödemesi yapılır değil mi? yani idari izindeki öğretmenimize canlı ders yapmadığı için ekders ödemesi yapılmaz diye düşünüyorum. size sormak istedim. biz görevlendirilen öğretmene ekders ödemesi yaptık izinli öğretmene yapmadık.

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 3 yıl önce

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün “İdari İzinlilerin Göreve Başlatılması Hakkında Genelge (Korona virüs Tedbirleri)” konulu yazısında;  “Covid-19 salgını nedeniyle alman tedbirleri kapsamında idari izinli sayılan 60 yaş ve üzeri olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği KRONİK HASTALIĞI BULUNAN ÖĞRETMENLERDEN, oluşabilecek olan tüm risk ve sorumluluğu üzerine alarak dilekçe vermeleri halinde görevlerine devam etmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamakla birlikte durumlarının Valiliğinizce değerlendirilmesi gerektiği mütalaa edilmektedir.” İle
Milli Eğitim Bakanlığı   Covıd-19 Kapsamında Esnek Çalışmaya İlişkin Usul Ve Esasların  “İdari izin” başlıklı 7’ncı maddesinin b fıkrasında;  “Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı (e-nabızda alınacak belge) bulunanlar, idari izinli sayılacaktır.” hükümlerine yer verilmiştir.
Bu itibarla; 60 yaş ve üzeri olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği KRONİK HASTALIĞI BULUNAN ÖĞRETMENLERDEN, oluşabilecek olan tüm risk ve sorumluluğu üzerine alarak   okula müdürlüğüne dilekçe vermeleri gerektiği, bu kapsamda CANLI DERS  VERMESİ ŞARTIYLA ek ders ücretinden yararlanması gerektiği  değerlendirilmektedir.