KADROSU BOŞ BULUNAN OKULDA MÜDÜRLÜĞE GÖREVLENDİRİLEN MÜDÜR YARDIMCISI EK DERSİ

SORU-CEVAPKategori: EkdersKADROSU BOŞ BULUNAN OKULDA MÜDÜRLÜĞE GÖREVLENDİRİLEN MÜDÜR YARDIMCISI EK DERSİ
NHL sormuş 3 yıl önce

Bir ortaokulda Müdür Vekili olarak görev yapmaktayım.Bu yıl eylül ayında kadrolu müdür yardımcısı olarak göreve başladım ve tekrar 16.maddeye göre boş olan müdürlük kadrosuna görevlendirildim. Müdürlük kadrosunun boş olmasından ve kadrolu müdür yardımcısı olmamdan dolayı 24 saat müdür ek dersi mi almam gerekiyor yoksa 18 saat müdür yardımcısı ek dersi mi almam gerekiyor? Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 3 yıl önce

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 16’inci maddesinin 2 fıkrasında;Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.” Hükmü yer almaktadır.
Bu itibarla, bu kararın 16 maddesinin 2 fıkrası kapsamında  görevlendirme yapılmış ise haftada sadece  18 saat ek ders saat ücreti alınabileceğiniz değerlendirmekteyim.