KARANTİNADA EK DERS ÖDEMESİ

SORU-CEVAPKategori: EkdersKARANTİNADA EK DERS ÖDEMESİ
gulsungurkan sormuş 3 yıl önce

13 Aralık tarihinde covid testim pozitif çıktığı için karantina sürecim başladı. Gelen filasyon ekibi uzaktan eğitimde olduğumuz için ve hastalığı ayakta hafif atlattığım için rapora gerek olmadığını söyledi ve rapor yazılmadı.bende uzaktan eğitime devam ettim. Karantina sürecinde rapor verilmeyen öğretmenlerden uzaktan eğitime devam edip ekders alan ve alamayanlar olduğu için cimerden bilgi yazısı istedim. Gelen cevap şu şekildeydi. Başvurunuz incelenmiştir. Talebinize esas iş ve işlemler Bakanlığımızın 19.11.2020 tarih ve 83203306-10.03-E.16964289 sayılı “Yüz Yüze Eğitime Ara Verilmesi” konulu genelgesindeki hükümlere göre yürütülmektedir. Öğretmen ve Eğitim Kurumu Yöneticilerinin ek ders ücretlerinin ödenmesine ilişkin işlemler PGM\\\’nin 23.09.2020 ve 23.11.2020 tarihli Ek Ders yan başlıklı yönergelerindeki hükümler çerçevesinde gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Bilginize rica ederiz.Bu yazıya göre ekders verilip verilmeyeceğini anlayamadım.Temaslı ve şüpheli olup karantinada olan ekders görevini yerine getirir yazıyor. Ama ayrıca Bu Karar kapsamında ek ders ücreti ödenebilmesi için ek ders görevinin fiilen yapılmış olması, ek ders görevinden sayılan veya ek ders görevinin yapılmış sayılacağı haller bakımından ise bu Karar\\\’da belirlenen koşulların oluşması şarttır ibaresi de vardır. Bu durumda tarafıma herhangi bir rapor düzenlenmediğinden ve fiili olarak ekders görevimi yerine getirdiğimden dolayı ekders alabilir miyim ?

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 3 yıl önce

Personel Genel Müdürlüğünün “Yüz Yüze Eğitim” konulu yazısında; “Covid-19 salgınına bağlı olarak temaslı veya şüpheli olmaları nedeniyle Covid-19 salgınına bağlı olarak temaslı veya şüpheli olmaları nedeniyle karantinaya alınan öğretmenlerin, bu süreçte ders görevlerini yapmaya devam etmesi gerekmektedir.” ile
Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün “Yüz Yüze Eğitime Ara Verilmesi” konulu yazısında; “Belirtilen tarihler arasında resmî/özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarında gerçekleştirilen Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile takviye kurslarına 04 Ocak 2020 tarihine kadar ara verilecek olup ayrıca pansiyonlarda da barınma hizmeti verilmeyecektir” hükümleri yer almaktadır.
Bu itibarla;   Personel Genel Müdürlüğünün “Yüz Yüze Eğitim” konulu yazısında belirtildiği üzere, karantinaya alınan öğretmenlerin, ders görevlerini fiilen yapması şartıyla ek ders ücreti alması gerektiğini değerlendirilmektedir.