KRONİK RAHATSIZLIĞI OLANLAR (CANLI DERS)

SORU-CEVAPKategori: MevzuatKRONİK RAHATSIZLIĞI OLANLAR (CANLI DERS)
ahmet_42 sormuş 3 yıl önce

Kronik Hastalığı Bulunan E-Nabız da raporu olan bir öğretmenim.
Canlı ders yapmak mecburiyetinde miyim? Hem idari izinlisin deniyor. Hem canlı ders yapacaksın deniyor. Canlı ders yapmasam ne olur. Ek ders te istemiyorum.

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 3 yıl önce

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün “İdari İzinlilerin Göreve Başlatılması Hakkında Genelge (Korona virüs Tedbirleri)” konulu yazısında;  “Covid-19 salgını nedeniyle alman tedbirleri kapsamında idari izinli sayılan 60 yaş ve üzeri olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği KRONİK HASTALIĞI BULUNAN ÖĞRETMENLERDEN, oluşabilecek olan tüm risk ve sorumluluğu üzerine alarak dilekçe vermeleri halinde görevlerine devam etmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamakla birlikte durumlarının Valiliğinizce değerlendirilmesi gerektiği mütalaa edilmektedir.” İle
Milli Eğitim Bakanlığı   Covıd-19 Kapsamında Esnek Çalışmaya İlişkin Usul Ve Esasların  “İdari izin” başlıklı 7’ncı maddesinin b fıkrasında;  “Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı (e-nabızda alınacak belge) bulunanlar, idari izinli sayılacaktır.” hükümlerine yer verilmiştir.
Bu itibarlaSağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunan öğretmenler idari izinli sayılacağı,  KRONİK HASTALIĞI BULUNAN ÖĞRETMENLERDEN, oluşabilecek olan tüm risk ve sorumluluğu üzerine alarak dilekçe vermeleri halinde  görevlerine devam  etmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamakla birlikte, idari izinli sayılan ve canlı ders uygulaması yapamayan öğretmenlerin yerine ise öğretmen görevlendirmesi yapılması gerektiği değerlendirilmektedir.