NÖBET ÜCRETİ(ÖZEL ALT SINIF)

SORU-CEVAPKategori: MevzuatNÖBET ÜCRETİ(ÖZEL ALT SINIF)
Hacı Ali SİNAN sormuş 4 yıl önce

Özel alt sınıf öğretmenleri nöbet ücretlerini hangi tarihten itibaren almaya başladı? Sebebine gelince benimle aynı şartlarda çalışmakta olan bir meslektaşım 2016 ocak ayı itibariyle nöbet ücreti alırken ben fiili ve mecburi olarak nöbet tuttuğum halde 2018 eylül ayı itibariyle almaya başladım. Aradaki iki buçuk yıllık bir hak kayıbım mevcut görünüyor. Bu iki buçuk yıllık hak kaybımı alabilir miyim? Teşekkürler.

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 4 yıl önce

Sayın Hacı Ali bey,

25.08.2017 tarihli ve 30165 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşmenin “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme” bölümünün 21’inci maddesinde; “Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir.” hükmü bulunmaktadır.
Bu kapsamda, özel eğitime muhtaç öğrencilere yönelik olarak açılan özel alt sınıflarında görevli öğretmenlere;  25.08.2017 tarihli  tarihinden sonra kendilerine verilmiş nöbet görevi bulunması ve bu görevi eksiksiz olarak fiilen yerine getirmeleri durumunda haftada 3 saati geçmeyecek şekilde ek ders ücretlerinin %25 fazlasıyla ödenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.