TEZLİ YÜKSEK LİSANS, NÖBET VE SOSYAL ETKİNLİK

SORU-CEVAPKategori: MevzuatTEZLİ YÜKSEK LİSANS, NÖBET VE SOSYAL ETKİNLİK
ÖğretmenM sormuş 3 yıl önce

Merhabalar ben okul öncesi öğretmeniyim ve tezli yüksek lisans eğitimime başladım. Okul öncesi diğer branş öğretmenlerinde olduğu gibi gün boşaltma olmayan bir branş. Yüksek lisans derslerim ve okulum çakışıyor yüksek lisans derslerimi ayarlayamıyorum. Okulumda yarım gün olarak çalışmaktayım ondan ötürü idarem de yardımcı olamayacağını söylüyor. Bu konuda izlemem gereken yol nedir? Yarım gün çalıştığım için yasal hakkım olmadığı söyleniyor ne yapmam gerekir?

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 3 yıl önce

Millî Eğitim Bakanlığı İzin Yönergesinin “Diğer izinler” başlıklı 18 ncı maddesinde; “Memurlardan lisansüstü öğrenime devam edenlere, görevlerini aksatmamak şartıyla izin verilmesi hususunda gerekli kolaylık sağlanır. Öğretmenlerin ders programları, lisansüstü öğrenimlerine devam edebilmelerine imkân verecek şekilde düzenlenir” hükmüne yer verilmiştir.
 Bu itibarla, mezkur izin yönergesinde belirtildiği üzere de öğretmenlerin ders programları imkanlar doğrultusunda yüksek öğrenim görmelerine fırsat verecek şekilde okul yönetimince ayarlanması gerektiği değerlendirilmektedir.