Milli Eğitim Mevzuatı 24-32. haftalar arası hamilelik sebebiyle idari izinli sayılınca ek ders alır mıyım?

24-32. haftalar arası hamilelik sebebiyle idari izinli sayılınca ek ders alır mıyım?

SORU-CEVAPKategori: Ekders24-32. haftalar arası hamilelik sebebiyle idari izinli sayılınca ek ders alır mıyım?
secil basaran sormuş 2 sene önce

Devlet ilkokulunda rehber öğretmen olarak görev yapmaktayım. Mart ayının üçüncü haftasında hamilelikte 24. haftaya gireceğim için idari izne ayrılacağım. Bu tarihten itibaren 32. haftaya kadar olan sürede tarafıma ek ders ödemesi yapılacak mı? Teşekkürler.

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

Personel Genel Müdürlüğünün “COVID-19 Kapsamında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler” konulu  03.03.2021  tarihli ve 21659893 sayıyı yazısında;  “Bu normalleşme sürecinde personelden;
                – Yöneticiler hariç olmak üzere 60 yaş ve üzerinde olanlar,
                – Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı (e-nabızdan alınacak belge) bulunanlar,
                – Hamile personelin gebeliğinin yirmi dördüncü haftasından otuz ikinci haftasına kadar olan süre içerisinde,         
idari izinli sayılacaktır.” denilmektedir.
Devlet Memurları Kanununun “Mazeret izni” başlıklı 104 ncu maddesinde; “Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir”  hükmü bulunmaktadır.
Bu itibarla,  gebeliğinin yirmi dördüncü haftasından otuz ikinci haftasına kadar olan süre içerisinde idari izinli sayılması, bu kapsamda ek ders ücretinin ödenmesi gerektiği,  doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu TABİP RAPORUYLA BELGELEYEN kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya çalışabileceği, ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenler ise bu süreçte de görevlerini sürdürmeleri gerektiği değerlendirilmektedir.