SORU-CEVAPKategori: YönetmelikBelletici Öğretmenlikten ayrılma durumu
MB sormuş 2 hafta önce

Pansiyonlu okulda kadrolu öğretmenlik yapmaktayım. İstekli ve yeterli belletici öğretmen bulunan okulumda belleticilik görevime kişisel sebeplerden ötürü devam etmek istemiyorum. Konu ile ilgili mevzuat yönetmelik bulamadım, bilgilendirir misiniz?

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 hafta önce

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin “Belletici öğretmen görevlendirilmesi” başlıklık 92 ıncı maddesinde; (1) Yatılı ve pansiyonlu okullarda, öğrencilerin yeme, yatma, dinlenme, eğitim ve öğretim, etüt çalışmalarıyla benzeri hizmetlerin yürütülmesi için ilgili mevzuatı doğrultusunda belletici öğretmen görevlendirilir. (2) Belletici öğretmenler; okulda görevli öğretmenler arasından, okulda yeterli sayıda öğretmen bulunmaması ve ihtiyacın karşılanamadığı durumlarda sırayla aynı yerleşim yerindeki ilçedeki ildeki diğer eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerden istekli olanlar arasından, okul müdürünün teklifi ve millî eğitim müdürünün onayıyla görevlendirilir. Her iki durumda da ihtiyacın karşılanamaması halinde sırayla yerleşim yerindeki ilçedeki ildeki diğer eğitim kurumlarında görevli öğretmenler arasından resen görevlendirme yapılır. (3) (Değ: 13/09/2014-29118 RG) İstemeleri hâlinde, asker öğretmen ve rehber öğretmenler belletici öğretmen olarak görev alabilirler.” Hükümleri bulunmaktadır.
Bu itibarla, okulda yeterli sayıda öğretmen bulunması ve ihtiyacın karşılanması şartıyla, belletici görevlendirilmeniz, okul müdürünün teklifi ve millî eğitim müdürünün onayıyla görevlendirmeniz iptal edilebileceği değerlendirilmektedir.