Milli Eğitim Mevzuatı BELLETİCİ VE NÖBETÇİ BELLETİCİ ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRİLMESİ

BELLETİCİ VE NÖBETÇİ BELLETİCİ ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRİLMESİ

SORU-CEVAPKategori: GörevlendirmeBELLETİCİ VE NÖBETÇİ BELLETİCİ ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRİLMESİ
kartaliçe sormuş 2 sene önce

Merhabalar, ilkokul kadrosunda görevli kadın öğretmenim. Kurumumla aynı bina içersinde yatılı bölge ortaokulu bulunmakta. Belleticilik görevi yapmayı istemediğim halde resen görev verilebilir mi? Ortaokulda 6 kadın öğretmen bulunmakta.

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

   Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar Ve Okul Pansiyonları  Yönetmeliğinin “belletici ve nöbetçi belletici öğretmen görevlendirilmesi” başlıklı 39’ncu maddesinde; “(1) Belletici ve nöbetçi belletici öğretmenlik görevi pansiyonun bağlı bulunduğu okulda görev yapan kadrolu öğretmenler tarafından yürütülür.(2) Belletici ve nöbetçi belletici öğretmen ihtiyacının okulda görev yapan kadrolu öğretmenler tarafından karşılanamadığı durumlarda, aynı yerleşim birimindeki diğer eğitim kurumlarında görev yapan kadrolu öğretmenlerden istekli olanlar arasından, buna rağmen ihtiyacın karşılanamaması durumunda ise o yerleşim biriminde görev yapan diğer kadrolu öğretmenler arasından resen görevlendirme yapılmak suretiyle karşılanır.” Hükümleri yer almaktadır.
Bu itibarla,  belletici ve nöbetçi belletici öğretmen ihtiyacının  öncelikle ortaokulda görev yapan 6 kadrolu kadın öğretmenler tarafından karşılanamadığı durumlarda, diğer eğitim kurumlarında görev yapan kadrolu kadın öğretmenlerden istekli olanlar arasından, buna rağmen ihtiyacın karşılanamaması durumunda ise resen görevlendirme yapılması gerektiği değerlendirilmektedir.