Milli Eğitim Mevzuatı Ders yaptıktan sonra istirahat raporu ek ders

Ders yaptıktan sonra istirahat raporu ek ders

SORU-CEVAPKategori: EkdersDers yaptıktan sonra istirahat raporu ek ders
Fusun sormuş 2 sene önce

Mrb hocam bir ogretmen dersini yaptıktan sonra doktora gitse ve doktor da öğretmene istirahat raporu verse , ogretmen dersini yapmış olmasına rağmen rapordan ötürü ogretmenin ek dersi kesilir mi?

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9’uncu maddesinde;
(1) Öğretmen sayısının yetersiz olması hâlinde;

  1. a) Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla;

1) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmî görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate,
2) Resmî görevi bulunmayanlar ile emeklilere okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlan ile yabancı uyrukluların eğitim gördüğü geçici eğitim merkezlerinde haftada 30 saate, kadar ek ders görevi verilebilir.” ile
Görevin fiilen yapılması” başlıklı 25’nci maddesinde;  “ …(1) Bu Karar kapsamında ek ders ücreti ödenebilmesi için, EK DERS GÖREVİNİN FİİLEN YAPILMIŞ OLMASI, ek ders görevinden sayılan veya ek ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller bakımından ise bu Kararda belirlenen koşulların oluşması şarttır. ..” hükümlerine yer verilmiştir.
Bu çerçevede, ek ders ücreti ödenebilmesi, ders görevinin fiilen yapılmış olması gerektiği (raporlu olduğu günde okulda her hangi bir ders ve nöbet görevi bulunmadığı) değerlendirilmektedir.