Milli Eğitim Mevzuatı DYK VE MTSK’NIN ÇAKIŞMASI

DYK VE MTSK’NIN ÇAKIŞMASI

SORU-CEVAPKategori: DiğerDYK VE MTSK’NIN ÇAKIŞMASI
ÖZGÜR sormuş 2 sene önce

HAFTA SONU DYK DA GÖREVLİ OLUP MTSK SINAV GÖREVİNE  GİTTİM FAKAT DYK KURS ÜCRETİ ALMADIM BU SEBEPLE İFADEYE ÇAĞRILDIM. HERHANGİ BİR CEZA ALIR MIYIM? BUNUN YASAL OLARAK AÇIKLAMASI VAR MI. CEVAPLARSANIZ ÇOK MUTLU OLURUM TŞK EDERİM.

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin  Kararın 25’inci maddesinde; “(1) Bu Karar kapsamında ek ders ücreti ödenebilmesi için, ek ders görevinin fiilen yapılmış olması, ek ders görevinden sayılan veya ek ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller bakımından ise bu Kararda belirlenen koşulların oluşması şarttır. Ek ders ödemelerinden harcama yetkilisi, ödeme emri belgesini düzenleyen gerçekleştirme görevlisi ve bu Kararda belirtilen esas ve usuller çerçevesinde ek ders görevinin gerçekleştiğine ilişkin belgeyi düzenleyen ve onaylayan diğer gerçekleştirme görevlileri müteselsilen sorumludur.(2) Yapılan inceleme sonucunda fiilen yapılmadan ve gerekli koşullar oluşmadan ödendiği anlaşılan ek ders ücretleri ilgililerden yasal faizi ile birlikte geri alınır.” denilmektedir.
Bu çerçevede, Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin  Karar kapsamında ek ders ücreti ödenebilmesi için ek ders görevinin fiilen yapılmış olması yeterli olmaktadır.
Bu itibarla, MTSK Direksiyon Uygulama Sınav Görevi ile  Destekleme ve Yetiştirme Kursu  İSTEĞE BAĞLI olduğu, bu kapsamda farklı iki görev aynı anda yapılamayacağı dikkate alındığında,  sadece bu görevlerden bir tanesi tercih edilmesi gerektiği değerlendirilmekle birlikte, destekleme ve yetiştirme kursuna görevli olduğunuz halde girmediğin için,  hakkınızda işlem yapılması gerektiği değerlendirilmektedir.