EK DERS

aslan sormuş 2 sene önce

Sayın hocam iyi çalışmalar
Okulumuzda 60 yaş üstü öğretmenimiz var ve üzerinde sınıf bulunmaktadır.(2.sınıfı okutmaktadır) öğretmenimiz okula idari izinli olduğu için gelmiyor 12 ekimden sonra yüz yüze eğitime gelmediği için ek ders ödemesini yapmadık.
1- Lakin öğretmenimiz uzaktan eğitim ile canlı ders adı altında 30 saat ders verirse ek dersini alabilir mi( 15 saat ek ders) yoksa alamaz mı?
2- uzaktan canlı ders olarak diyelim ki haftalık12 saat ders yaptı bu ders saatini (12 saat canlı ders) direk ders niteliğinde egzersiz adı altında  ( haftalık 12 saat ek ders mi yoksa 12+3=15 saat mi ek ders) ek ders ödemesi yapılır mı?
teşekkür ediyorum.

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğününİdari İzinlilerin Göreve Başlatılması Hakkında Genelge (Korona virüs Tedbirleri)” konulu yazısında;  “Covid-19 salgını nedeniyle alman tedbirleri kapsamında idari izinli sayılan 60 yaş ve üzeri olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği KRONİK HASTALIĞI BULUNAN ÖĞRETMENLERDEN, oluşabilecek olan tüm risk ve sorumluluğu üzerine alarak dilekçe vermeleri halinde görevlerine devam etmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamakla birlikte durumlarının Valiliğinizce değerlendirilmesi gerektiği mütalaa edilmektedir.” İle
Milli Eğitim Bakanlığı   Covıd-19 Kapsamında Esnek Çalışmaya İlişkin Usul Ve Esasların  “İdari izin” başlıklı 7’ncı maddesinin b fıkrasında;  “Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı (e-nabızda alınacak belge) bulunanlar, idari izinli sayılacaktır.” hükümlerine yer verilmiştir.
Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün “Yüz Yüze ve Uzaktan Eğitim” başlıklı  08.10.2020 tarihli ve 14430520 sayılı yazısında; “..İlkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıflar ile ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında haftada 2’şer (ikişer) gün yüz yüze eğitim gerçekleştirilecektir.” denilmektedir.
Bu itibarla; 60 yaş ve üzeri olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği KRONİK HASTALIĞI BULUNAN ÖĞRETMENLERDEN, oluşabilecek olan tüm risk ve sorumluluğu üzerine alarak  okula müdürlüğüne dilekçe vermeleri gerektiği,  bu bağlamda  İlkokul 2, sınıflarında haftada 2’şer (ikişer) gün yüz yüze eğitim yapılması  kapsamında ek ders ücretinden yararlanabileceği değerlendirilmektedir.