Milli Eğitim Mevzuatı EK DERS (HALK EĞİTİM)

EK DERS (HALK EĞİTİM)

SORU-CEVAPKategori: MevzuatEK DERS (HALK EĞİTİM)
hatice keskin sormuş 3 sene önce

Halk Eğitim Merkezinde kadrolu El sanatları öğretmeniyim. Zorunlu Ders saatim olan 20 saatten sonra ek ders ücreti almak istiyorum. Ancak kurum müdürüm zorunlu olan 20 saatim yanında ek ders olarak 20 saatle beraber haftalık 40 saati doldurmamı istiyor. Ona göre 40 saati doldurduktan sonra usta öğreticilere kurs açma imkanı oluyormuş.  Buna ilişkin MEB mevzuatımızda bir hüküm bulunup bulunmadığı, zorunlu 20 saatten sonra ek ders saatlerine girme zorunluluğum bulunup bulunmadığı hususunda görüş yönerge vs. varmıdır yoksa kişisel görüşünüz nedir

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 3 sene önce

Sayın Hatice hanım,
Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine   İlişkin Karar kapsamında haftada azamî olarak; “okul öncesi ve sınıf öğretmenleri” 18 saat aylık karşılığı, 12 saat ek ders ücreti karşılığı; “genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri” 15 saat aylık karşılığı, 6 saati zorunlu olmak üzere 15 saate kadar ek ders ücreti karşılığı; “atölye ve laboratuar öğretmenleri” ise 20 saat aylık karşılığı, 20 saati zorunlu olmak üzere 24 saate kadar ek ders ücreti karşılığı ders okutmakla yükümlü bulunmaktadır.
Diğer taraftan aynı Kararın 27’inci maddesinde; “Bu Karara göre zorunlu ek ders görevi verilenlerden, kabul edilebilir bir özrü olmaksızın bu görevini yerine getirmeyenler aslî görevlerini yapmamış sayılır.” hükmüne yer verilmiştir.
Bu çerçevede, Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden  aylık karşılığı okutmakla yükümlü oldukları ders saatini dolduranlardan, kabul edilebilir bir özürü olmayanların zorunlu ek ders görevlerini yerine getirmeleri gerektiği değerlendirilmektedir.