EKPSS

Emine ışık sormuş 2 sene önce

Sayın ……ben……. …….. size yazmaktayım 25.05.2012 yılında ……. …….lojmanlarına yapılan terör saldırısında küçük kızım ve ben yaralandım benim gözüme cam patlama sonucu sağ gözümde yırtılma olması nedeniyle ameliyat oldum şuanda %40 görme kaybım var o zamanlar ilçede olmamız sebebiyle imkanlarımız el vermedi ama şimdi dışardan sınavlara girmek istiyorum bu yüzden EKPPS ilgili bilgi almak istiyorum. Teşekkürler

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

E-KPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı), Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunu engellilerin engel grupları ve eğitim durumlarına göre yapılan ve sonuçları Devlet memurluğu ile kamu kurum ve kuruluşlarının işçi kadrolarına alınmalarında kullanılan merkezi sınavdır.
Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesinde; “Engelli: Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından engel oranının yüzde kırk veya üzerinde ve çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyenleri,…ifade eder.” hükmü gereğince en az %40 ve üzerinde çalışabilir engelli olmak.
EKPSS, iki yılda bir yapılmaktadır (15 Kasım 2020 tarihinde  2020-Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (2020EKPSS) yapılmıştır.).