Gece nöbeti

SORU-CEVAPKategori: DiğerGece nöbeti
Çalışan anne sormuş 2 sene önce

1 buçuk yaşında bebeğim var ve bu yıl yatili bir okula atandım. Çalisan annelere 2 yaşına kadar gece nöbeti verilmeyeceğini biliyorum. Ama müdürüm gece saat 10a kadar sürecek etüt nöbeti yazmış bana gece nöbeti sayilmiyormus. Bu durum mevzuata uygun mudur? Ne yapabilirim bu konuda lütfen cevap bekliyorum.

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun  101’nci maddesinde; “Günün yirmidört saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan Devlet memurlarının çalışma saat ve şekilleri kurumlarınca düzenlenir. Ancak, kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi hâlinde hamileliğin yirmidördüncü haftasından önce ve her hâlde hamileliğin yirmidördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki iki yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez. Engelli memurlara da isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.” Hükmü yer almaktadır.
 Bu itibarla, hamile memurların gece nöbeti ve gece vardiyası görevleriyle ilgili memurların lehine düzenlemeler yapılmış  olduğu, bu kapsamda doğumdan sonraki iki yıl süreyle gece nöbeti ve gece etüt  görevi verilemeyeceği değerlendirilmektedir.