Milli Eğitim Mevzuatı GEÇİCİ GÖREVLENDİRME

GEÇİCİ GÖREVLENDİRME

SORU-CEVAPKategori: YönetmelikGEÇİCİ GÖREVLENDİRME
Murat CAN sormuş 2 sene önce

ilçe içinde yapılan geçici görevlendirme müdür veya müdür yardımcılığına. Süresi geçmesi halinde sıkıntı yaşanır mı

2 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin KARARIN  16’ncı maddesinin ikinci fıkrasında;Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.” hükmü yer almaktadır.
 Bu itibarla, Kararın 16’ncı maddesinin ikinci fıkrası kapsamında geçici olarak görevlendirme Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınması gerekmektedir. Her altı ayda yeni bir onay alınmadığı takdirde, görevlendirmesi sona ermesi gerektiği, bu kapsamda haftada 18 saat ek ders ücretinden de yararlandırılmaması  gerektiği değerlendirilmektedir.

celal kaplan cevapladı 2 sene önce

Hocam merhabalar sozlesmeli ogretmen olarak gorev yaptigim okulda sorun yasadim. Bu sorunu yazili sikayete doktum sikayetimde ayni zamanda il merkezinde gecici gorevlendirme istedim muhakik seni en uzak cevre ilceye verecem dedi boyle birsey yapmasi dogru mu ? Gorevlendirmeyi yaparsa iptal edip gitmeme hakkim var midir? Tesekkur ederim