Milli Eğitim Mevzuatı HALK EĞİTİMLERDE ZORUNLU DERS SAATİ

HALK EĞİTİMLERDE ZORUNLU DERS SAATİ

SORU-CEVAPKategori: MevzuatHALK EĞİTİMLERDE ZORUNLU DERS SAATİ
sultan terzi sormuş 3 sene önce

Halk Eğitim Merkezinde kadrolu El sanatları (Nakış) öğretmeniyim. Haftalık 30 saat derse giriyorum.Bunun 20 saati maaş karşılığı,10 saati ekders karşılığ şeklindedir.Bugün kurum amirim tarafından haftalık 40 saat zorunlu derse girmem gerektiği söylendi.Ancak ben 40 saat kurs açmak istemiyorum.Mevzuata göre böyle bir zorunluluğum varmı?Varsa 40 saat çalışmak istemediğimi dilekçe ile belirtmem yeterli olurmu?  Kadrolu öğretmen haftalık  40 saati doldurmadan   usta öğreticilere kurs açılabiliyormu?Buna ilişkin MEB mevzuatımızda bir hüküm bulunup bulunmadığı  hususunda görüş yönerge vs. varmıdır yoksa kişisel görüşünüz nedir açıklayabilirmisiniz?Şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 3 sene önce

Sayın Sultan bey,
Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine   İlişkin Karar kapsamında haftada azamî olarak; “okul öncesi ve sınıf öğretmenleri” 18 saat aylık karşılığı, 12 saat ek ders ücreti karşılığı; “genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri” 15 saat aylık karşılığı, 6 saati zorunlu olmak üzere 15 saate kadar ek ders ücreti karşılığı; “atölye ve laboratuar öğretmenleri” ise 20 saat aylık karşılığı, 20 saati zorunlu olmak üzere 24 saate kadar ek ders ücreti karşılığı ders okutmakla yükümlü bulunmaktadır.
Diğer taraftan aynı Kararın 27’inci maddesinde; “Bu Karara göre zorunlu ek ders görevi verilenlerden, kabul edilebilir bir özrü olmaksızın bu görevini yerine getirmeyenler aslî görevlerini yapmamış sayılır.” hükmüne yer verilmiştir.
Bu çerçevede, Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden  aylık karşılığı okutmakla yükümlü oldukları ders saatini dolduranlardan, kabul edilebilir bir özürü olmayanların zorunlu ek ders görevlerini yerine getirmeleri gerektiği değerlendirilmektedir.