Milli Eğitim Mevzuatı HAMİLE PERSONELİN İDARİ İZNİ

HAMİLE PERSONELİN İDARİ İZNİ

SORU-CEVAPKategori: EkdersHAMİLE PERSONELİN İDARİ İZNİ
Murat imat sormuş 2 sene önce

Merhabalar hocam.
Hamileliliğin 24. Haftasından 32. Haftasına kadar sürede idari izinli sayılan okul müdür yardımcına üzerinde bulunan yönetim karşılığı ek dersi verilir mi? Şahsıma verilmedi dilekçe yazdım olumlu olumsuz net cevap alamadım ne yapmam gerekir.

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün  “İdari İzin” konulu 02.06.2020 tarihli yazında; “COVID-19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarında (Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) istihdam şekline bakılmaksızın görev yapan hamile personelin; gebeliğinin yirmi dördüncü haftasından otuz ikinci haftasına kadar olan süre içerisinde, ilgide kayıtlı Genelge çerçevesinde idari izinli sayılması Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür.” denilmektedir.
Devlet Memurları Kanununun “Mazeret izni” başlıklı 104 ncu maddesinde  ; “Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir” hükmü bulunmaktadır.
Bu itibarla, gebeliğinin yirmi dördüncü haftasından otuz ikinci haftasına kadar olan süre içerisinde idari izinli sayılması, bu kapsamda ek ders ücretinin ödenmesi gerektiği, 32 haftadan sonra ise mazeret izni kapsamında  ek ders ücretinden yararlanamayacağı değerlendirilmektedir.