Milli Eğitim Mevzuatı Hamilelikte idari izin

Hamilelikte idari izin

SORU-CEVAPKategori: DiğerHamilelikte idari izin
oya yasar sormuş 2 sene önce

İyi günler.müdür yardımcısı olarak görev yapmaktayım.şu an 18 haftalık hamileyim.24. haftadan itibaren idari izinli olabilecek miyim.idareci pozisyonunda oldugumdan dolayı bu konuya netlik getirmenizi istiyorum.Çünkü karonik rahatsızlıgım olmasına rağmen idareci olduğum için idari izinli sayılmadım.
ikinci sorum da şu olacak.eğer 24-32. haftalar idari izinliysem 32-37. hafta arasında çalışabilir raporu alıp dogumdan sonrasına bu haftaları ekleyebilir miyim.

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

Personel Genel Müdürlüğünün “COVID-19 Kapsamında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler” konulu  03.03.2021  tarihli ve 21659893 sayıyı yazısında;  “Bu normalleşme sürecinde personelden;
                – Yöneticiler hariç olmak üzere 60 yaş ve üzerinde olanlar,
                – Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı (e-nabızdan alınacak belge) bulunanlar,
                – Hamile personelin gebeliğinin yirmi dördüncü haftasından otuz ikinci haftasına kadar olan süre içerisinde,         
idari izinli sayılacaktır.” denilmektedir.
Devlet Memurları Kanununun “Mazeret izni” başlıklı 104 ncu maddesinde; “Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam onaltı hafta süreyle analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine iki hafta eklenir. Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir”  hükmü bulunmaktadır.
Bu itibarla,  gebeliğinin yirmi dördüncü haftasından otuz ikinci haftasına kadar olan süre içerisinde idari izinli sayılması, bu kapsamda ek ders ücretinin ödenmesi gerektiği,  doğum tarihinden sekiz hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu TABİP RAPORUYLA BELGELEYEN kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya çalışabileceği değerlendirilmektedir.