Milli Eğitim Mevzuatı HAZIRLIK PLANLAMA ÜCRETİ ÖZEL EĞİTİM

HAZIRLIK PLANLAMA ÜCRETİ ÖZEL EĞİTİM

SORU-CEVAPKategori: EkdersHAZIRLIK PLANLAMA ÜCRETİ ÖZEL EĞİTİM
Ayşe Cengiz sormuş 1 sene önce

Merhabalar, özel eğitim öğretmenleri fiilen girdikleri ders ücreti dışında kalan hazırlık planlamayı da % 25 artırımlı alır mı?

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 1 sene önce

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Ders ve konferans ücretleri” başlıklı  176’ncı maddesinin ikinci fıkrasında; “Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir” denilmektedir.
Görüleceği gibi hükümde, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmenlerin ek ders ücretlerinin %25 fazlasıyla ödenmesinde, eğitim faaliyetleri yönüyle herhangi bir sınırlama getirilmemiştir.
Bu itibarla, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmenler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ödenecek hazırlık ve planlama görevleri  ile ilgili ek ders ücretinin %25 fazlasıyla ödenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.