Milli Eğitim Mevzuatı İDARİ İZİN

İDARİ İZİN

SORU-CEVAPKategori: DiğerİDARİ İZİN
ahmet sormuş 2 sene önce

sayın hocam iyi çalışmalar;
60 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olan öğretmenler idari izinli sayılıyor. peki idari izinli sayılan öğretmenler malum yüz yüze eğitim için okula gelmiyor bu öğretmenler idari izin süresince maaş karşılığı olarak  uzaktan eğitim için sizce canlı ders vermek zorunda mıdır?  (örnek sınıfçılar 18 saat, branşcılar 15 saat) veya idari  izinde olduğu için böyle bir zorunluluk yok mudur? teşekkür ediyorum.

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

Covıd-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler İle İlgili 2020/11 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde; “…Bu Genelge kapsamında esnek çalışma yöntemlerinden faydalanan çalışanlar ile idari izinli sayılanlar bu sürede istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılırlar.” denilmektedir.
Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün “İdari İzinlilerin Göreve Başlatılması Hakkında Genelge (Korona virüs Tedbirleri)” konulu yazısında;  “Covid-19 salgını nedeniyle alman tedbirleri kapsamında idari izinli sayılan 60 yaş ve üzeri olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği KRONİK HASTALIĞI BULUNAN ÖĞRETMENLERDEN, oluşabilecek olan tüm risk ve sorumluluğu üzerine alarak dilekçe vermeleri halinde görevlerine devam etmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamakla birlikte durumlarının Valiliğinizce değerlendirilmesi gerektiği mütalaa edilmektedir.” İle
Milli Eğitim Bakanlığı   Covıd-19 Kapsamında Esnek Çalışmaya İlişkin Usul Ve Esasların  “İdari izin” başlıklı 7’ncı maddesinin b fıkrasında;  “Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı (e-nabızda alınacak belge) bulunanlar, idari izinli sayılacaktır.” hükümlerine yer verilmiştir.
Bu itibarla; 60 yaş ve üzeri olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunan öğretmenler idari izinli sayılacağı,  bu kapsamda idari izinli sayılanlar bu sürede istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacakları değerlendirilmektedir.