Milli Eğitim Mevzuatı İDARİ İZİN-YERİNE GÖREVLENDİRİLEN ÖĞRETMEN

İDARİ İZİN-YERİNE GÖREVLENDİRİLEN ÖĞRETMEN

SORU-CEVAPKategori: GörevlendirmeİDARİ İZİN-YERİNE GÖREVLENDİRİLEN ÖĞRETMEN
ahmet_42 sormuş 2 sene önce

Sınıf öğretmeniyim. Kronik rahatsızlığımdan dolayı idari izinliyim. İlçe Milli Eğitim 1.Mart.2021 tarihi itibariyle ( yani yüz yüze eğitim başlayacak diye) ücretli öğretmen görevlendirdi. Bu arkadaş göreve başladı. Eğer valilik yüz yüze eğitim kararını ileri bir tarihe ertelerse İlçe Milli Eğitim ( bana uzaktan eğitim yaptırmak için) bu öğretmen arkadaşı geri çekebilir mi?

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

Personel Genel Müdürlüğünün “Ek Ders Ücreti” konulu  23.11.2020 tarihli yazısında;  “Eğitim öğretim yılı bütünlüğü göz önünde bulundurularak yüz yüze ve uzaktan eğitimin yapıldığı sürelerde fiilen görev yapan öğretmenler ile ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenlerin bu süreçte de görevlerini sürdürmeleri; ancak ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenlerden isteği üzerine görevden ayrılanların yerine idari izin ve aylıksız izinden dönen aynı alan öğretmenlerine görev verilmesi,” ile   “Kararın 20’nci maddesine göre yapılan işlemden sonra da öğretmen ihtiyacının karşılanamaması hâlinde, uzaktan eğitim kapsamında ders okutmak üzere ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirme yapılması ve bu konumda olanlara fiilen yerine getirdikleri ders görevleri karşılığında anılan Kararın 9’uncu maddesine göre ek ders ücreti ödenmesi,” hükümleri yer almaktadır.
Bu itibarla,  ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenler ise bu süreçte de görevlerini sürdürmeleri gerektiği değerlendirilmektedir.