Milli Eğitim Mevzuatı İDARİ İZİN YERİNE ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRME

İDARİ İZİN YERİNE ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRME

SORU-CEVAPKategori: GörevlendirmeİDARİ İZİN YERİNE ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRME
ahmet_42 sormuş 2 sene önce

Ben sınıf öğretmeniyim .Kronik Hastalığı Bulunan ve E- nabızda raporu olan bir öğretmenim. 31.08.2020 tarihinde İdari İzin Onayım da çıkmış. Ben 31/08/2020 ile 18/09/2020 tarihleri arasında hiç bir canlı ders yapmadım. Yerime öğretmen görevlendirilmedi. Müdürümün Milli Eğitim Bakanlığı  Covıd-19 Kapsamında Esnek Çalışmaya İlişkin Usul Ve Esasları Uzaktan çalışma MADDE 6 ya (3) gerekçe gösterilerek uzaktan çalışmak zorunda olduğum söylendi. Ben 21/09/2020 tarihi itibari ile canlı derslere başladım. Fakat 28/12/2020 tarihinde çevre okullardan en az 20 tane öğretmenin ne yüz yüze nede canlı ders yapmadıklarını öğrendim. Okula 28.12.2020 tarihinde yeniden dilekçe verdim. Akabinde 04/01/2020  ikinci kez dilekçe vererek canlı ders yapmayacağımı bildirdim. Müdür yerime öğretmen görevlendirilmesini istedi. Fakat şu ana kadar görevlendirilme yapılmadı. Hatta dokuz gün ders yapmadığım takdirde istifa etmiş olacağım söylendi. Ben bu durumda ne yapmalıyım?

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün “İdari İzinlilerin Göreve Başlatılması Hakkında Genelge (Korona virüs Tedbirleri)” konulu yazısında;  “Covid-19 salgını nedeniyle alman tedbirleri kapsamında idari izinli sayılan 60 yaş ve üzeri olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği KRONİK HASTALIĞI BULUNAN ÖĞRETMENLERDEN, oluşabilecek olan tüm risk ve sorumluluğu üzerine alarak dilekçe vermeleri halinde görevlerine devam etmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamakla birlikte durumlarının Valiliğinizce değerlendirilmesi gerektiği mütalaa edilmektedir.” Denilmektedir.
Bu itibarla,  öğrencilerin mağdur olmaması için KRONİK HASTALIĞI BULUNAN ÖĞRETMENLERDEN, oluşabilecek olan tüm risk ve sorumluluğu üzerine alarak dilekçe vermeleri halinde,  haftada 1 (bir) gün okula gitmesi gerektiği,   bu bağlamda ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılıncaya kadar  okul müdürü tarafından görev verilebileceği değerlendirilmektedir.