Milli Eğitim Mevzuatı İKİ KURUMDA GÖREVLİ ÜCRETLİ ÖĞRETMENİN AZAMİ DERS SAYISI

İKİ KURUMDA GÖREVLİ ÜCRETLİ ÖĞRETMENİN AZAMİ DERS SAYISI

SORU-CEVAPKategori: GörevlendirmeİKİ KURUMDA GÖREVLİ ÜCRETLİ ÖĞRETMENİN AZAMİ DERS SAYISI
Fevziye Acet sormuş 2 sene önce

İki halk eğitim merkezinde ücretli usta öğreticiyim. İki kurumda azami ders saatim kaç olması gerekir? Toplam olarak 30 saat mi ders veriyoruz?

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın  9’uncuDers ücreti karşılığında görevlendirme” başlıklı b fıkrasında ; “İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden; 1) Resmî görevi bulunanlara haftada 10 saate, 2) Resmî görevi bulunmayanlara haftada 40 saate, kadar okul öncesi, meslekî ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir” denilmektedir.
Bu itibarla, ücretli usta öğreticilere çalıştıkları ders saati karşılığında ek ders ücreti ödeneceği,  ders görevi ile görevlendirilen ücretli usta öğreticilerin günlük çalışma süresi en fazla sekiz ders saat çalışabileceği, cumartesi ve pazar günleri de dâhil olmak üzere ücretli usta öğreticilere günün 07.00 ile 22.00 saatleri arasında görev verilebileceği, bu çalışma süresi haftada 40 ders saatini geçemeyeceğini değerlendirilmektedir.