SORU-CEVAPKategori: Görevlendirmeİl dışı görevlendirme
Nazife Polat sormuş 2 ay önce

4 Ekim 2018 tarihinde Şırnak’ta göreve başladım. Eşim askeri personel ve İsparta’da tayini çıktı. Aile birliğine bağlı önümüzdeki günlerde yapılacak olan atamalara başvurma hakkım yok sanırım. (Kadroya geçmediğim ve üç yılımı doldurmadığım için) Bu durumda aile birliğimi sağlamak için Şırnak’tan Isparta’ya görevlendirme istemem mümkün mü?

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 ay önce

652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 4. maddesinin 3. fıkrasındaki; “(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmene tabidir. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az bir yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.” hükmü yer almaktadır.
Bu itibarla;
atanan sözleşmeli öğretmenler üç yıl süreyle başka bir yere atanamayacağı, aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmene tabi olduğu dikkate alındığında il dışı görevlendirme yapılamayacağı değerlendirilmektedir.