Milli Eğitim Mevzuatı İLKOKULDA BRANŞÇA GÜNLÜK AZAMİ DERS SAYISI

İLKOKULDA BRANŞÇA GÜNLÜK AZAMİ DERS SAYISI

SORU-CEVAPİLKOKULDA BRANŞÇA GÜNLÜK AZAMİ DERS SAYISI
Fusun sormuş 2 sene önce

hocam daha once sormustum. Sanirim ortaogretim yonetmeligine gore cevap vermissiniz.  lkokulda calisan bir ingilizce ogretmeni gunluk azami kac saat ders verebilir? Mesela okul ikili egitim yapiyorsa gunluk 12 saat ders verebilir mi? Gunluk 8 saatten fazla ders veremez diyorlar. Yonetmelikte boyle bir hukum var mi?

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin “Ders yılı süresi ve haftalık ders programı” başlıklı 5’ıncı maddesinin 1/b fıkrasında;  ”b) …Normal öğretim yapılan okullarda sabah ve öğleden sonrası yarımşar gün, ikili öğretim yapılan okullarda bu süreler tam gün sayılır.”   ikinci fıkrasında ise ; “(2) Haftalık ders programı, öğretim yılı başında ve gerekli hâllerde ders yılı içinde okul yönetimince hazırlanır. Bu programda yönetici ve öğretmenlerin okutacakları derslerin gün ve saatlere göre öğretmenlerin mazeretleri de dikkate alınarak dengeli olarak dağılımı yapılır ve ilgililere imza karşılığı duyurulur.” Hükümleri yer almaktadır.
Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin kararın “Aylık karşılığı ders görevi” başlıklı 5. maddesi, 1. fıkrasındaki“(1)Kapsama dahil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli; c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat, ders okutmakla yükümlüdürler. … hükmü  ile “Ek ders görevi” başlıklı 6. maddesi, 1. fıkrasındaki; (1)Kapsama dahil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan; b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate, kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.” denilmektedir.
Branş öğretmeninin gireceği ders saati sayısı 30 saattir.  Öğretmen eksikliğinde 30 üstü saat derse de girebilir ancak öğretmene 20 saatten fazla ek ders verilmez.
Bu itibarla,  Haftalık Ders Dağılımı ilkokullarda günlük 6 saat, ortaokullarda ise 7 saat  günlük ders olduğu dikkate alındığında,  öğretmenlerin okutacakları derslerin gün ve saatlere göre öğretmenlerin mazeretleri de dikkate alınarak DENGELİ OLARAK dağıtılması gerektiğini değerlendirilmektedir.