Milli Eğitim Mevzuatı Kronik hastalık nedeniyle idari izinli öğretmen

Kronik hastalık nedeniyle idari izinli öğretmen

SORU-CEVAPKategori: DiğerKronik hastalık nedeniyle idari izinli öğretmen
Mahmut Cansever sormuş 2 sene önce

Kronik hastalığım nedeniyle e-nabızdan aldığım raporu dilekçe ekinde okul idaresine bildirdim. Online ders görevi verildi, yapılacak sınav sonucundaki sınav kağıtlarının okunmasını yapmam istenildi. Kronik hastalığı nedeniyle idari izinli sayılan öğretmen online ders yapması isttnebilir mi? Sınav kağıtlarını okuması normal mi?

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün “İdari İzinlilerin Göreve Başlatılması Hakkında Genelge (Korona virüs Tedbirleri)” konulu yazısında;  “Covid-19 salgını nedeniyle alman tedbirleri kapsamında idari izinli sayılan 60 yaş ve üzeri olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği KRONİK HASTALIĞI BULUNAN ÖĞRETMENLERDEN, oluşabilecek olan tüm risk ve sorumluluğu üzerine alarak dilekçe vermeleri halinde görevlerine devam etmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamakla birlikte durumlarının Valiliğinizce değerlendirilmesi gerektiği mütalaa edilmektedir.” Hükmü yer almaktadır.
Bu itibarla; Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı (e-nabızdan alınacak belge) bulunanlar idari izinli sayılacağı; ancak valilikçe alınan kararlar doğrultusunda; uzaktan eğitim ve verilen diğer görevleri (sınav vb.) yapabileceği ve bu kapsamda,  ek ders ücretinden yararlanması gerektiği  değerlendirilmektedir.