Milli Eğitim Mevzuatı KRONİK HASTALIK (ZORUNLU CANLI DERS)

KRONİK HASTALIK (ZORUNLU CANLI DERS)

SORU-CEVAPKategori: MevzuatKRONİK HASTALIK (ZORUNLU CANLI DERS)
ahmet_42 sormuş 2 sene önce

Benim kronik rahatsızlığım ve e-nabızda da raporum var. Bu raporumu 26.08.2020 tarihinde okul idaresine verdim. Daha sonra da uzaktan canlı ders yapmak istemediğimi  belirten dilekçemi verdim.
1)İdari izinli olmam gerekmez mi?
2)Şayet idari izinli isem okul müdürümün bana zorunlu olarak canlı ders yaptırmak gibi bir yetkisi var mıdır?

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün “İdari İzinlilerin Göreve Başlatılması Hakkında Genelge (Korona virüs Tedbirleri)” konulu yazısında;  “Covid-19 salgını nedeniyle alman tedbirleri kapsamında idari izinli sayılan 60 yaş ve üzeri olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği KRONİK HASTALIĞI BULUNAN ÖĞRETMENLERDEN, oluşabilecek olan tüm risk ve sorumluluğu üzerine alarak dilekçe vermeleri halinde görevlerine devam etmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamakla birlikte durumlarının Valiliğinizce değerlendirilmesi gerektiği mütalaa edilmektedir.” İle
Milli Eğitim Bakanlığı   Covıd-19 Kapsamında Esnek Çalışmaya İlişkin Usul Ve Esasların  “İdari izin” başlıklı 7’ncı maddesinin b fıkrasında;  “Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı (e-nabızda alınacak belge) bulunanlar, idari izinli sayılacaktır.” hükümlerine yer verilmiştir.
Bu itibarla; Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunan öğretmenler idari izinli sayılacağı,  KRONİK HASTALIĞI BULUNAN ÖĞRETMENLERDEN, oluşabilecek olan tüm risk ve sorumluluğu üzerine alarak dilekçe vermeleri halinde okul müdürü tarafından görev verilebileceği,  bu bağlamda idari izinli sayılan öğretmenlere  görev verilmemesi  gerektiği değerlendirilmektedir.