Milli Eğitim Mevzuatı NORM FAZLASI (SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN)

NORM FAZLASI (SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN)

SORU-CEVAPNORM FAZLASI (SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN)
Beyza Nur sormuş 3 sene önce

Norm fazlası öğretmenler eğitim öğretim yılının hangi tarihlerinde belirlenirler? Atamaları ne zaman yapılır? Sözleşmeli norm fazlası öğretmenler de tercih de bulunabilir mi?

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 3 sene önce

Eğitim kurumlarının sistemdeki mevcut norm kadro kriterlerinde oluşan değişikliklerin güncellenmesinin EKİM- KASIM tarihleri arasında yapıldığı;
Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğinin “İhtiyaç fazlası sözleşmeli öğretmenlerin yer değiştirmeleri” başlıklı 18. Maddesinde; “(1) Eğitim kurumu ve/veya bölüm kapanması, program değişikliği, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla bazı derslerin kaldırılması veya istihdam alanının daralması gibi nedenlerle öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde, öncelikle sözleşmeli öğretmenler ihtiyaç fazlası öğretmen olarak değerlendirilir. (2) (Değişik:RG-24/3/2018-30370) İHTİYAÇ FAZLASI KONUMDA BULUNAN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER, İSTEKLERİ VE TERCİHLERİ DE DİKKATE ALINMAK SURETİYLE ATAMAYA ESAS PUAN ÜSTÜNLÜĞÜNE GÖRE İL İÇİNDE ALANLARINDA ÖĞRETMEN İHTİYACI BULUNAN EĞİTİM KURUMLARINA VALİLİKLERCE ATANIR; bunlardan il içinde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunmayanlar, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il dışında alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına Bakanlıkça atanır. Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri, bu fıkraya göre yapılması öngörülen görev yeri değişikliğini kabul etmemeleri hâlinde sona erer.” Denilmektedir.
Bu itibarla; Norm kadro fazlası sözleşmeli öğretmenler, istekleri ve tercihleri de dikkate alınarak atamaya esas puan üstünlüğüne göre il içinde alanlarındaki boş norm kadrolara valiliklerce atanacağını, norm kadro fazlası sözleşmeli öğretmenlerden il içinde alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunmayanlar, istekleri ve tercihleri de dikkate alınarak atamaya esas puan üstünlüğüne göre il dışında alanlarındaki boş norm kadrolara Bakanlıkça atanacağını değerlendirmekteyim.