Milli Eğitim Mevzuatı ÖĞRETMENİN DOĞUM SONRASI AYLIKSIZ İZİN

ÖĞRETMENİN DOĞUM SONRASI AYLIKSIZ İZİN

SORU-CEVAPKategori: MevzuatÖĞRETMENİN DOĞUM SONRASI AYLIKSIZ İZİN
Yasemin hanim sormuş 2 sene önce

Öğretmenim, 21.11.2019 da doğum yaptım. 09.03.2020 tarihinde göreve başladım. O tarihten beri ilk 6 ay 3 saat 2. Altı ayı 1,5 saat olmak üzere sut izni kullanıyorum. Fakat bakıcı problemlerinden dolayı ocak ayında ücretsiz izne ayrılmam gerekiyor. Mevzuatta süt izni bitiminden itibaren dediği için izne ayrılmamda problem olur mu?

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

657 sayılı Kanunun  “Aylıksız izin” başlıklı  108 inci maddesinin (B) fıkrasında, “Doğum yapan memura, 104 üncü madde uyarınca verilen doğum sonrası analık izni süresinin veya aynı maddenin (F) fıkrası uyarınca verilen izin süresinin bitiminden; eşi doğum yapan memura ise, doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilir.” hükmü yer almaktadır.
Millî Eğitim Bakanlığı İzin Yönergesinin  “Aylıksız izin” başlıklı 15’ncı maddesinde; “…(2) Doğum yapan memura doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden, eşi doğum yapan memura ise doğum tarihinden itibaren olmak üzere, istekleri üzerine yirmi dört aya kadar toptan veya kısım kısım aylıksız izin verilir. Aylıksız izin süresinin bitimine bir aydan daha az bir süre kalanlara bu kapsamda aylıksız izin verilmez.” denilmektedir.
Bu itibarla, doğum yapan memura verilecek aylıksız iznin başlangıç tarihi, doğum sonrası analık izninin  bitimi olarak belirlenmiş olup,  bu kapsamda süt iznine bağlı olmaksızın doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden itibaren aylıksız izin verilebileceğini değerlendirilmektedir