SORU-CEVAPKategori: GörevlendirmeÖZEL EĞİTİM YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME
Poyraz Şahin sormuş 4 hafta önce

Merhaba ben özel eğitim öğretmeniyim. Bu yıl benim bir ortaokula müdür yardımcısı olarak görevlendirmem istendi. Fakat bu ortaokulda özel eğitim sınıfı bulunmamakta. Yönetici atama yönetmeliğinin 5. maddesi ve C fıkrası gereği herhangi bir ortaokulda özel eğitim sınıfı bulunması yeterli diye biliyorum. Fakat il Milli Eğitim müdürlüğü illa görevlendirilecek ortaokulda da özel eğitim sınıfı olmalı diyerek red cevabı vermiştir. Bu maddeyi ben mi yanlış yolluyorum yoksa görevlendirilmem mi gerekiyordu?

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 4 hafta önce

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin “Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar” başlıklı 5. maddesinin 1.fıkrasının (c) bendinde; “Görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birine öğretmen olarak atanabilecek nitelikte olmak ve görevlendirileceği eğitim kurumu ile aynı türdeki eğitim kurumlarından birinde aylık karşılığında okutabileceği ders bulunmak.”  ile
Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin “Yönetici görevlendirmede esas alınacak hususlar” başlıklı 29. maddesi 4. fıkrasındaki; “özel eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından en az biri Özel Eğitim alan öğretmenleri arasından; görevlendirme yapılabilir.” denilmektedir.
Bu itibarla, aylık karşılığında okutulmak zorunda olunan dersleri olması şartıyla, Müdür yardımcı olarak görevlendirme yapılabileceğini değerlendirmektedir.