Sözleşmeli Öğretmen eş durumu

SORU-CEVAPKategori: MevzuatSözleşmeli Öğretmen eş durumu
Burak sormuş 4 ay önce

18 Eylül 2018 tarihinde atamam gerçekleşti. 1 yıl askere gittiğim için kadroya geçişim 18 eylül 2022 tarihinde olacak. Bu yaz eş durumu yapacağız, eşim de sözleşmeli öğretmen onun daha 1.5 senesi var kadroya. Sorum şu, daha öncelerde sözleşmeli eş durumu yer değiştirmelerinde ”30 Eylül’e kadar kadroya geçecek sözleşmeli öğretmenler kadrolu sayılır” gibi bir ifade duymuştum, ben ağustos ayında yapılan kadrolu öğretmenlerin eş durumuna katılabilir miyim ? eğer katılamazsam daha sonrasında yapılan sözleşmeli öğretmenler eş durumuna başvuru yaparsam ”30 Eylül’e kadar kadroya geçecek sözleşmeli öğretmenler kadrolu sayılır” ifadesi gereği kadrolu sayılıp (karşı taraf sözleşmeli olduğu için) direk ben yanına gider miyim ? teşekkür ederim şimdiden

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 4 ay önce

652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 4. maddesinin 3. fıkrasındaki; “(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmene tabidir. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az bir yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.” hükmü yer almaktadır.
Bu kapsamda ayın 1’i ila 14’ü arasında sözleşmeli öğretmen olarak üç yıllık çalışma süresini tamamlayan/tamamlayacak olanların öğretmen kadrolarına atama kararnameleri o ayın ilk iş günü itibarıyla; 15’i ile 15’inden bir sonraki ayın başlangıcına kadar tamamlayacak olanların öğretmen kadrolarına atama kararnameleri ise günlük olarak MEBBİS üzerinden gönderilmektedir.
Bu itibarla; tüm yer değiştirme işlemlerinde; “Hizmet puanının hesabında yer değiştirme başvurusunun son günü, hizmet süresinin hesabında ise 30 Eylül  tarihi esas”  alındığı dikkate alındığında  18.09.2022  tarihinde  3 yıllık çalışma süresini tamamlayıp,  kadrolu öğretmenlerin şubat 2023 tarihinde aile birliği  bağlı yer değiştirmesine başvurabileceğiniz değerlendirilmektedir.