Sözleşmeli öğretmen Eş durumu tayini

SORU-CEVAPKategori: DiğerSözleşmeli öğretmen Eş durumu tayini
FatmaToprakTorun sormuş 7 ay önce

Merhaba hocam. Sözleşmeli öğretmenim. 08.10.2022 de kadro alacağım. 2022 Ağustos ayında eş durumu tayinine dahil olabiliyor muyum yoksa 2023 ocak ayında yapılacak olan eş durumunda mı tercih hakkım olacak? Soru cevap kısmında okudum ancak tam olarak anlamadım. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim şimdiden.

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 7 ay önce

652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 4. maddesinin 3. fıkrasındaki; “(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmene tabidir. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az bir yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.” hükmü yer almaktadır.
Bu itibarla; tüm yer değiştirme işlemlerinde; “Hizmet puanının hesabında yer değiştirme başvurusunun son günü, hizmet süresinin hesabında ise 30 Eylül  tarihi esas”  alındığı dikkate alındığında  08.10.2022  tarihinde  3 yıllık çalışma süresini tamamlayıp,  ŞUBAT 2023 tarihinde kadrolu öğretmenlerin aile birliği  bağlı yer değiştirmesine başvurabileceğiniz değerlendirilmektedir.