SORU-CEVAPKategori: MevzuatTEKNİK ÖĞRETMEN (EK TAZMİNAT)
ayhan sormuş 2 hafta önce

3 yıl önce teknik liseye sözleşmeli teknik öğretmen olarak atandım. Yakın zamanda kadroya geçtim. Sözleşmeli döneminde meslek öğretmenlere uygulanan ilave ek tazminat alamadım. Bu dönemin haklarını geriye dönük alabilir miyim? Dava açsam nasıl sonuçlanır acaba?

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 hafta önce

Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların 3. maddesinde, sözleşme ile çalıştırılacak personele sözleşme ücreti dışında herhangi bir ad altında ödeme yapılamayacağı ve sözleşmelere bu yolda hüküm konulamayacağı, ancak sözleşmeli olarak çalıştırılacak öğretmenlere ek ders ücreti ve her öğretim yılı başında verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneğinin bu hükmün dışında olduğu belirtilmektedir. 
bu itibarla,  meslek öğretmenlere uygulanan ilave ek tazminat,  sözleşmeli öğretmenlik yaptığınız yıllar için  geriye dönük olarak alamayacağınızı değerlendirilmektedir.