Milli Eğitim Mevzuatı UZAKTAN EĞİTİM GECE TARİFESİ

UZAKTAN EĞİTİM GECE TARİFESİ

SORU-CEVAPKategori: EkdersUZAKTAN EĞİTİM GECE TARİFESİ
yiğit sormuş 2 sene önce

sayın hocam iyi çalışmalar. 22 kASIM DAN SONRA geçilen uzaktan eğitim sürecinde hafta içi saat 18:00 den sonra ve hafta sonu yapılan dersler için gece tarifesinden mi ödeme yapılır. (MADDE 176-Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00’den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir.) diyor. Biz okulumuzdaki öğretmenler normal tarifeden ek ders ücreti ödüyoruz. Çünkü son gelen ekders ücreti yazısına istinaden.sizin düşünceleriniz nelerdir teşekkür ediyorum.

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın “Tanımlar” başlıklı 4 üncü maddesin (g) fıkrasında;  “Gündüz öğretimi dışında kalan öğretim: Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatilleri ile cumartesi ve pazar günleri yapılan yüz yüze eğitim ile diğer günlerde saat 18.00’den sonra başlayan yüz yüze eğitimi,” hükmüne,
 657 sayılı Kanunun “Ders Ve Konferans Ücretleri” başlıklı   176 ncı maddesinde ; “Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00’den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir.” Hükmüne yer verilmiştir.
Dolayısıyla,   saat 18:00 dan sonraki dersler yüz yüze eğitim yapılması şartıyla  657 sayılı Devlet Memurları Kanunun  176. Maddesinde gereğince ek ders ücreti ödeneceği belirlenmiştir.
Bu itibarla,  eğitim öğretim faaliyetlerinin  23 Kasım 2020 tarihinden itibaren uzaktan eğitim yoluyla yapılması öngörüldüğü,  rutin müfredat kapsamında uzaktan eğitim yoluyla fiilen ders okutan öğretmenlerin, okuttukları derslerin öncelikle aylık karşılığında değerlendirilmesi; aylık karşılığı ders görevlerinin üzerinde okuttukları derslere bağlı olarak ise ek ders ücretinden GÜNDÜZ ÖĞRETİMİ kapsamında yararlandırılmaları gerektiği değerlendirilmektedir.