Milli Eğitim Mevzuatı YENİ AÇILAN EĞİTİM KURUMLARI

YENİ AÇILAN EĞİTİM KURUMLARI

SORU-CEVAPYENİ AÇILAN EĞİTİM KURUMLARI
Yönetici sormuş 2 sene önce

Madde 56 ya göre yeni açılan okula il genelinde duyuruya çıkılarak yapılır.Ancak bazı illerde norm atama 2 aşamada, resen ilçe içinden puan sırasına göre atama yapılmış önceki yıllarda. bu şekilde olabilir mi atama.Okulun normu norm güncellemede belirlendi.Yani en yakın atama dönemi bu durumda norm ataması oluyor yanlış mı biliyorum.Birde okul duyuruya çıktı diyelim yöneticilikten istifa etme şartı ile tercih yapılabilir mi?

1 cevap yazılmış
Yönetici Admin cevapladı 2 sene önce

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin “Yeni açılan eğitim kurumları” başlıklı 56. Maddesinde;  “(1) Eğitim-öğretime yeni açılan eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı yer değiştirme dönemlerinde karşılanır.(2) Eğitim-öğretime yer değiştirme dönemleri dışında açılan eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı, il genelinde yapılacak duyuru çerçevesinde il içi yer değiştirme şartlarını taşıyan öğretmenler ile norm kadro fazlası ve ihtiyaç fazlası öğretmenlerin başvurularının alınması suretiyle hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak atamalarla karşılanır” hükümleri yer almaktadır.
Bu itibarla; yeni açılan eğitim kurumlarına il genelinde yapılacak duyuru çerçevesinde atama yapılması gerektiği değerlendirilmektedir.